ستاره ایرانیان مؤسسه‌ای برای اشتغال جوانان همدان

 
کد خبر: 6174    1395/10/27

اشتغال، مهمترین دغدغه‌ای است که مدت‌هاست نه‌تنها خانواده‌ها بلکه مسئولان کشور را نیز درگیر خود کرده تا با ارائه طرح‌های مختلف اشتغالزایی در جهت حل این مشکل برآیند.

در این بین طرح‌های کارآفرینی که اغلب توسط بخش خصوصی و یا تعاونی‌های تولید ارائه می‌شود توانسته است در کمک به اشتغال اثرگذار باشد که نمونه آن مجتمع‌های تولیدی ستاره ایرانیان در استان همدان است که الگویی خاص از یک نظام صنعتی یکپارچه و خوشه‌ای بوده و با هدف مشارکت در توسعه اقتصادی و کمک به اشتغال جوانان توسط دکتر سلیمیان اقتصاددان کشورمان طراحی و پیاده‌سازی شده است.

کارکرد این مجموعه اقتصادی در 4 حوزه تولید پوشاک، صنایع دستی، غذا و خدمات اقامتگاهی و گردشگری برنامه‌ریزی شده است که هم‌اکنون در حوزه تولید و فروش پوشاک مشغول فعال شده است تا در قالب آن افراد و جوانان آماده به کار ابتدا آموزش دیده و سپس در کارگاه‌های اقماری به کار مشغول شوند.

دکتر عباس سلیمیان عضو هیأت مدیره ستاره ایرانیان می‌گوید: بنیان این مؤسسه و مجتمع در حقیقت یک مؤسسه خیریه (اشتغال) است که توسط بزرگان علمی و اساتید اقتصاد، علوم، مهندسی و پزشکی مورد بحث قرار گرفته و با کمک آنان ایجاد شده تا برای مردم بخصوص جوانان آموزش‌های لازم برای کسب‌وکار و بعد از آن اشتغال را ایجاد کند.

وی ادامه داد: جوانان پس از گذراندن دوره‌های کارگاه‌های تخصصی و واحدهای کارگاهی و صنعتی که به صورت یک شبکه به هم پیوسته، طراحی و برنامه‌ریزی شده است، با حمایت مالی و مهندسی و نظارتی این مجموعه می‌توانند در کارگاه مجهزی که توسط واحد مهندسی تجهیز و ایجاد می‌شود مشغول شوند و پس از مشغول شدن به کار و تولید، محصولات و خدمات خود را در شعب فروشگاه‌های ستاره ایرانیان و واحدهای عرضه خدمات زنجیره‌ای وابسته با قیمت مناسب به متقاضیان عرضه کنند.

سلیمیان ادامه داد: سرمایه‌های این مجموعه از طریق مشارکت مردمی بدون اتکا به تسهیلات دولتی تأمین شده است که مردم و خیران می‌توانند با پرداخت سپرده به صورت قرض‌الحسنه به مؤسسه برای مدت معلوم و یا به صورت بلاعوض و همچنین مشارکت در سودِ پروژه‌های اشتغال، مؤسسه را در توسعه اشتغال جوانان، برای تأمین سرمایه‌گذاری در ایجاد واحدهای کارگاهی، تولید و یا خدماتی، صنفی کمک نموده و بنیان مالی مؤسسه را تقویت کنند.

وی گفت: در مورد مشارکت در سود مردم می‌توانند با مشارکت مالی به صورت قرارداد مضاربه در فعالیت اقتصادی در قبال پرداخت مبالغ خود برای دریافت سهم 30 درصدی خود از سود حاصله در این کار خیر سهیم شوند.

همچنین به عنوان فعالیت فرعی مؤسسه مردم خیر می‌توانند با ارائه کمک بلاعوض به مؤسسه برای حمایت از خانواده‌های نیازمند تحت عنوان کم هزینه تحصیلی، کمک هزینه مسکن، کمک هزینه لوازم منزل و جهیزیه و کمک هزینه غذا در این اقدام مهم اقتصادی و عام‌المنفعه حمایتی مشارکت کنند.

عضو هیأت مدیره مؤسسه ستاره ایرانیان با اشاره به نحوه شروع فعالیت این طرح اقتصادی- تولیدی گفت: سازمان بهزیستی در سال 94 طی طرحی خواستار آن شد که در خصوص کارآیی تسهیلات و منابعی که به زنان سرپرست خانواده ارائه می‌شود مطالعه‌ای صورت گیرد که در این ارتباط پس از مطالعه و بررسی به این نتیجه رسیدم که با توجه به ارقام بودجه‌ای سنگین که به این افراد تعلق می‌گیرد خروجی کار چندان مطلوب نظر نیست.

وی ادامه داد: زنان سرپرست خانواده به دلیل نداشتن تجربه و تبحر اقتصادی، نمی‌توانستند از این منابع به نفع خود بهره بگیرند و هر چند که سازمان بهزیستی از نوعی ساختار تعاونی‌ها به عنوان گروه‌های همیار هم استفاده ‌کردده است اما اکثر گروه‌های همیار هم در عمل ناموفق بوده و به  تعداد کمی هم که توانسته بودند عملکرد ماندگاری داشته باشند تحت نفوذ سودجویان بازار نتیجه کار آنها را ارزان خریداری و وارد بازار می‌کردند.

لذا با پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با بهزیستی تصمیم بر آن شد که افراد تحت پوشش و یا غیرمستمری‌بگیر و نیازمند کار و حمایت دارای شرایط به مؤسسه معرفی و پس از آموزش با حمایت ما کارگاهی دایر و محصولاتشان را بی‌واسطه به ما بفروشند تا ما با بازاریابی مناسب محصولات این افراد را خریداری و عرضه کنیم. اگرچه فرآیند این حصول به نتیجه در مورد این پیشنهاد هنوز در دست اقدام است ولی اقدامات لازم برای پیاده‌سازی آن توسط دوستان دانشگاهی و تحت حمایت نماینده محترم ولایت فقیه و مقامات استانی خصوصاً شهرداری محترم همدان و شورای شهر همدان شروع شد.

دکتر سلیمیان با اشاره به اینکه کمک به دیگران تنها به دادن صدقه ختم نمی‌شود صدقه مختص افرادی است که توانایی کار کردن ندارند، افزود: باید با آموزش افرادی که توانایی لازم را دارند آنها را وارد چرخه کار و تولید می‌کردیم که توانستیم این موضوع را تحقق بخشیم و هم اینک با سفارش‌هایی که می‌گیریم آنها را به این مجموعه‌ها ارائه و پس از تولید از آنها خریداری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مردم هم باید وارد کار شوند، افزود: رهبر انقلاب عمل به این شعار را وظیفه همگان دانسته و ما نیز موظف هستیم در راستای این رهنمود رهبری و عمل به فرمایشات پیامبر اکرم(ص) که توسعه اشتغال را مهم می‌دانست اقدام کنیم.

عضو هیأت مدیره مؤسسه ستاره ایرانیان با اشاره به اینکه برای نظام اسلامی ننگ است که بانک‌هایش بهره‌های بالا از مردم بگیرند گفت: این مؤسسه مبتنی بر قرض‌الحسنه بوده و بهره در آن معنا ندارد بلکه مشارکت و تولید و اشتغال اولویت اصلی فعالیت‌ها بوده و هر کس بخواهد دنبال کار باشد می‌تواند تحت پوشش این مؤسسه قرار بگیرد. 

ایمیل:
تصویر امنیتی:
 Security code

هیچ نظری برای این خبر نمایش داده نشده است.
 
همدان، چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا    
 
کد پستی: 38695-65178   تلفن: +98-81-38381601-10    

پیاده سازی و اجرا توسط شرکت شبکه فراپیوند